Ettevõtte tegevuse lõpetamine

Paljud on päringuid esitanud ettevõtte sulgemise kohta. On arusaadav, et ettevõtja on huvitatud teadmast, kuidas äritegevus lõpetada ja millised on sellega kaasnevad aspektid – kas siis vahetust vajadusest või lihtsalt tulevikuks informatsiooni kogumise eesmärgil. BerFin ei paku seda teenust, ent jagame siinkohal kõike olulist, mida on tarvis teada.

Me käsitleme seda teemat kahes osas: esiteks ettevõtte likvideerimine ehk äritegevuse täielik lõpetamine ja teiseks firma ajutine tegevuspeatus.

Ettevõtte lõpetamine

Kui firma majandusseis on hea ja kõik kohustused on võimalik varadega katta, on võimalik ettevõte vabatahtlikult likvideerida. Sellisel juhul tuleb lõpetamisotsus esitada Äriregistrile, avalikustada teave ametlikes väljaannetes, korrastada raamatupidamisarvestus ning koostada lõppbilanss. Ettevõtte varad müüakse maha, võlad sissenõutakse ja kohustused likvideeritakse. Seejärel jaotatakse järelejäänud vara osanike vahel. Omanikud võivad omakapitali maksuvabalt kätte saada ning ülejäänud kasumilt tuleb maksta tulumaksu, nagu dividendide puhul.

Ettevõtte vabatahtlik lõpetamine on võimalik ainult siis, kui enamus osanikke on selle poolt. Täpsemat juhendit saab eesti.ee artiklist "Osaühingu vabatahtlik lõpetamine".

Äriühinguna, mis on üks juriidilise isiku vorme, omab see iseseisvaid õigusi ja kohustusi alates registreerimisest Äriregistris kuni selle kustutamiseni sealt.

Ettevõtte sulgemine võib aset leida ka sunniviisiliselt, näiteks kui äriühing ei täida nõudeid. Sellisel juhul kaasatakse protsessi ka kohus. Firma, millel ei ole piisavalt varasid kohustuste katmiseks, peab alustama pankrotimenetlust. Pankrott on tõsine asi ja jätab ettevõtte omanikele isikliku negatiivse jälje.

Iga äriühingu likvideerimine lõpeb selle kustutamisega Äriregistrist.

PS! Kas teadsid, et pankrott ei tähenda alati äritegevuse lõpetamist? Võimalik lahendus võib olla ettevõtte tegevuse ümberkorraldamine, mis võimaldab jätkata kasumlikumalt.

Ettevõtte tegevuse peatamine

Vahel on mõistlikum ettevõtte tegevus ajutiselt peatada. Näiteks kui ettevõtja elus toimuvad suured muudatused – lapse sünd, karjäärimuutus, abiellumine, kolimine jne – ja ettevõtte juhtimiseks ei jätku aega ega vahendeid. Kui on soov tulevikus tegevusega jätkata, on otstarbekas tegevus ajutiselt peatada.

Mõned nõuanded tegevuse peatamiseks:

1. Võta end käibemaksukohustuslaste registrist maha, et vähendada oma bürokraatiat. Nii ei pea iga kuu maksudeklaratsioone esitama.
2. Ära jäta aastaaruannet esitamata. Aastaaruanne tuleb esitada isegi siis, kui tegevust pole olnud.

Peale eelneva kahe variandi on võimalik oma firma ka maha müüa. Kui arvate, et ettevõte on piisavalt kasumlik ja väärtuslik, võib olla hea mõte lasta hinnata ettevõtte väärtust. Firma müük võib olla omanikele tulusam kui likvideerimine ja kasumi jaotamine. Mõne jaoks on nende ettevõte sentimentaalse väärtusega ja sellisel juhul võib müük olla likvideerimisest meeldivam valik, kuna ettevõte justkui jätkab elu.